Как да се справим със стреса?
Съвременният живот непрекъснато ни притиска с крайни срокове, моменти на неудовлетвореност и безизходица, бързане, изисквания. За много хора стресът е станал толкова обичайна част от всекидневието, че се е превърнал в начин на живот.
Стресът не винаги е нещо негативно. В премерени дози, той може да ни помогне да се справим с определени ситуации и да ни мотивира да дадем най-доброто от себе си. Но когато сме постоянно в спешен режим, тялото и умът плащат цената – това е негативен стрес (дистрес).
Причините за стреса могат да бъдат разнообразни – външни и вътрешни. Към външните причисляваме съществените промени в живота (брак, развод, загуба на близък човек), финансовите проблеми, проблемите с децата и в семейството, работата или училището. Към вътрешните причини спадат хроничното безпокойство, песимизмът, негативното мнение за самия себе си, перфекционизмът, нереалистичните очаквания.
Многобройни емоционални и физически състояния са във връзка със стреса – депресията, тревожността, инфарктът, напрежението, безсънието и др. Освен това дистресът може да предизвика и проблеми с имунната система, които да повишат предразположението на организма към инфекции, започвайки от обичайните настинки и грип и стигайки до някои онкологични и автоимунни заболявания. В допълнение, стресът може да има пряк ефект върху кожата (причинявайки атопични дерматити), храносмилателната система (язви, гастрити, колити) и нервната система (причинявайки безсъние и засилвайки симптомите на дегенеративни заболявания, като Паркинсон). При мъжете повишеното количество кортизол, което се произвежда при стресови състояния, може да окаже влияние върху нормалното функциониране на репродуктивните функции на тялото – хроничният стрес може да понижи нивото на тестостерона и да причини импотентност. А при жените стресът може да причини липса или нерегулярност на месечния цикъл.
Разбираме ли всъщност кога се появява стресът, какви са симптомите и как тялото ни реагира?
Според психолозите съществуват три фази на стрес:
- Тревога – когато за първи път контактуваме със стресовия фактор, мозъкът получава спешен сигнал за действие, а тялото – повече енергия, за да работи по-бързо. Физическите симптоми са свързани с учестено дишане, повишен пулс, изпотяване, повишено кръвно налягане, понижаване на апетита и са породени от високата доза кортизол.
- Съпротивление – когато известно време продължаваме да се борим със стресовия фактор, това кара организмът да се освободи от запасите от захар и мазнини. Така уж получава енергия, но въпреки това има чувство на цялостна липса на енергичност, повишава се нивото на умора, появява се чувство на тревожност, както и често забравяне.
- Изтощение – когато се борим със съответния стресов фактор продължителен период от време. Тялото вече е изразходвало всички свои запаси и следват прогресивно изразходване на жизнената енергия и преумора. Липсва желание за работа, за действие, за живот. Тази фаза е изключително пагубна за физическото и психическото ни здраве, тя е авариен сигнал, че може да има тежки последици за ума и тялото – високо кръвно налягане, язва, сърдечни заболявания, умствени разстройства, депресия и т.н.
Вероятно изглежда, че нищо не може да се направи срещу стреса – битовите проблеми ще продължават да ни притискат, денят няма да стане по-дълъг от двадесет и четири часа и ще продължим да имаме своите затруднения в работата или в семейството.
Добрат новина, е че можем да контролираме стресовите състояния повече, отколкото предполагаме. Всъщност управлението на стреса се състои най-вече в поемането на отговорност – към своите мисли, емоции, планове и към начина, по който се справяме с проблемите.
Открийте източниците на стреса
Това не е толкова лесно, колкото звучи, но с интелигентност и осъзнаване е напълно постижимо. Вашите истински източници на стрес не винаги са очевидни и е много лесно да пропуснете да включите в тази група своите мисли, чувства и модели на поведение. Със сигурност можем да кажем, че сме постоянно напрегнати заради сроковете в работата, например. Но може би това е резултат от губенето на време, а не от действителните изисквания на работния процес. Обърнете внимание на навиците, поведението и извиненията си. Водете си бележки известен период от време – какво ви причинява стрес, как сте се чувствали физически и емоционално, как сте реагирали и какво сте направили, за да се почувствате по-добре.
Преразгледайте своите начини за справяне със стреса
Дали правите неща, които временно намаляват нивото на стрес, но пък в дългосрочен план причиняват по-големи вреди? Например, тютюнопушене, преяждане или нередовно хранене, прекалено много часове сън, използване на успокоителни хапчета, прекарване на твърде много часове пред телевизора или компютъра (особено в социалните мрежи).
Ако вашите методи за справяне с напрежението не допринасят за по-доброто ви емоционално и физическо здраве, е време да откриете по-здравословни начини. Има много такива методи и всички те изискват промяна – можете или да промените ситуацията, или отношението си към нея.
6 полезни съвета за регулиране на стреса
1. Избягвайте излишния стрес
- Научете се да казвате „Не!“. Когато знаете границите на своите възможности в личния и професионалния си живот и въпреки това поемате още и още задачи, това е сигурна рецепта за по-високи нива на стрес.
- Избягвайте хората, които ви напрягат. Ако някой постоянно причинява стрес в живота ви, но не можете да прекратите тези взаимоотношения, поне ограничете времето, което прекарвате заедно.
- Преразгледайте задачите си. Анализирайте своя график и отговорностите си през деня. Открийте онези задачи, при които губите твърде много време и оптимизирайте работата си. Извършвайте важните неща по-рано през деня, когато сте по-продуктивни. Оставяйте си и време за почивка.
2. Променете ситуацията
- Изразявайте чувствата си, вместо да ги задържате в себе си. Ако не изразите гласно вашето отношение или притеснения, ще усилите своето вътрешно негодувание, а ситуацията ще остане същата.
- Бъдете готови на компромис. Когато и двете страни са готови да се откажат от някои свои изисквания, съществува реална възможност да избегнете конфликт и да намерите златната среда.
- Управлявайте времето си по-добре. Ако планирате добре и направите възможното да организирате времето си ефективно, можете да снижите количеството на стреса във всекидневието си.
3. Приспособете се към стресовия фактор
- Опитайте да погледнете на ситуацията от по-положителен ъгъл. Вместо да се ядосвате на сутрешния трафик, приемете това като възможност да послушате любимата си музика или да се порадвате на времето, в което можете да останете сами.
- Погледнете ситуацията в цялостна перспектива. Задайте си въпроса, доколко важно ще е това в дългосрочен план, ще бъде ли от значение след месец или след година и струва ли си притесненията точно сега. Ако отговорът е „не“, насочете вниманието и енергията си другаде.
- Фокусирайте се върху позитивните неща. Отделете малко време да погледнете назад и да оцените нещата, които вече сте постигнали в живота и които ви носят радост и удовлетворение.
4. Приемете нещата, които не можете да промените
- Не се опитвайте да контролирате това, което не можете. Особено характера на другите хора. Вместо да се ядосвате на тяхното поведение, насочете вниманието си към това, което можете да контролирате – начина, по който избирате да реагирате на проблема.
- Погледнете отгоре на ситуацията – или както се казва, „това, което не ни убива, ни прави по-силни“. Когато срещате големи трудности в живота, погледнете на тях като на възможности за развитие.
- Научете се да прощавате. Приемете факта, че светът не е перфектен и че хората, включително и вие, правят грешки. Освободете се от гнева и негодуванието и продължете напред!
5. Намерете време за забавление и почивка
Ако редовно отделяте известно време за себе си, ще бъдете в много по-добра форма и повече в състояние да се справяте успешно със стресовите фактори:
- Отделете време за релаксация. Включете почивката в дневния си график и не позволявайте на други задължения да ви отнемат това време.
- Разхождайте се по-често, прекарвайте време сред природата, работете в градината, поиграйте с домашния любимец.
- Обадете се на добър и позитивен приятел, слушайте приятна музика, гледайте някоя комедия.
- Правете всеки ден нещо, което обичате и ви носи радост. Открийте своето хоби – това ще бъде много ефективен начин да се справите с напрежението.
- Поддържайте чувството си за хумор – включително способността да се смеете на самия себе си. Смехът помага на тялото да се пребори със стреса по много и различни начини.
6. Започнете да водите здравословен начин на живот
- Спортувайте редовно. Физическата активност играе ключова роля за намаляването на стреса и неутрализирането на ефектите от него.
- Хранете се с качествена и полезна храна. Тяло, което получава онова, от което се нуждае, е по-добре подготвено да посрещне стресови ситуации. Затова внимавайте как и с какво се храните!
- Намалете кофеина и захарта. Много често в стресови ситуации човек консумира повече сладко и стимуланти, но ефектът на бързата енергия от шоколада е краткотраен. Намалявайки количеството кафе, безалкохолни напитки, шоколад и сладкиши, ще се чувствате по-спокойни и ще подобрите качеството на съня си.
- Избягвайте алкохола, цигарите и упойващите вещества. Те могат да осигурят лесен изход от стреса, но облекчението е само временно. Не бягайте от проблемите и не ги прикривайте, а се погрижете за тяхното разрешаване с бистър и чист ум.
- Осигурете си достатъчно сън. Той зарежда ума, както и тялото. Чувството на умора увеличава стреса и може да доведе до неразумни постъпки и решения.
- Анализирайте всекидневието си, установете дали попадате в чести стресови ситуации и открийте вашия начин да се справите. Използвайте различни техники и преценете кои от тях действат във вашия случай. Така ден след ден ще усетите, че владеете по-добре себе си, поведението и емоциите си. А по този начин ще си осигурите по-добро здраве и щастлив живот!
Прочетете още:
Стресът и напрежението определят дали сме щастливи
Прочетете повече за здравословното хранене
https://www.puls.bg/khomeopatiia-c-18/7-stpki-za-ovladiavane-na-stresa-v-ezhednevieto-n-33415